Zamek Viscontich jest to zamek wybudowany w 1360 r we włoskim mieście Pawia przez Galeazzo II Viscontiego.

Pierwotnie ta budowla z XIV wieku miała przeznaczenie fortyfikacyjne, otaczała również obszerny dziedziniec. W 1392 roku syn Galeazzo – Gian Galeazzo – wybudował niewielką fortecę nieopodal pierwotnej budowli. Miała ona posłużyć jako koszary dla zaciężnego wojska. Pomiędzy budynkami znajdowała się fosa, dlatego ostatni z Viscontich, Filippo Maria, połączył oba budynki fortecy mostem, a następnie założył ogrody na obszarze wokół zamku. Podczas lat jego urzędowania zamek został rozbudowany do wymiarów 180×180 metrów oraz wzbogacony czterema wieżami w każdym narożniku.

W zamku znajdowała się duża biblioteka z ­wieloma manuskryptami i astronomicznym zegarem, który pokazywał ruchy wszystkich znanych ówcześnie planet. W niej to Leonardo da Vinci odnalazł rękopis śląskiego matematyka i fizyka – Witelona, traktujący o perspektywie.

W XVIII wieku, podczas kampanii włoskiej, jeden z generałów Napoleona częściowo zmienił zamek w fortecę, która byłaby odporna na strzały artylerii wroga; dopiero w roku 1911 rozpoczęto przywracanie pierwotnego stanu. Prace zakończono w 1935 roku, zaś obecnie w murach zamku znajduje się muzeum i przechowywane są w nim cenne zbiory miejscowego uniwersytetu.