Galeria Uffizi (wł Galleria degli Uffizi) znajduje się we Florencji, w pobliżu Piazza della Signoria, i jest jednym z najstarszych oraz najsłynniejszych muzeów w Europie. Na bryłę tej niesamowitej budowli składają się dwa prostokątne budynki połączone trzecim, wychodzącym galerią nad rzekę Arno. Dziedziniec pomiędzy dwoma skrzydłami galerii Uffizi nosi nazwę Piazza degli Uffizi.
Budowę Uffizi Kosma I z rodu Medyceuszy zlecił słynnemu architektowi i malarzowi Giorgio Vasariemu. Prace rozpoczęto w 1560 r, a po 20 latach ukończono budowlę, w której początkowo miały się mieścić florenckie urzędy administracyjne oraz sądownicze. Z tym pierwotnym przeznaczeniem jest związana nazwa obiektu – uffizi w języku włoskim oznacza „urzędy”. Jako że w roku 1574 obaj Kosma I i Vasari zmarli, zaś kontynuacją budowy zajęli się syn Kosmy Francesco I de’ Medici i Bernardo Buontalenti. W 1581 roku budowa Ufizzi została ukończona, a na najwyższym piętrze pałacu powstała galeria, utworzona przez Francesco I de’ Medici dla umieszczenia tam kolekcji dzieł sztuki zgromadzonej przez Medicich.
W budynkach od strony wewnętrznego dziedzińca, na parterze zbudowano otwartą loggię, zaś poziom I piętra zamykają okna, natomiast na II piętrze umieszczono galerię. Na parterze, w niektórych filarach wykonano nisze, które mieszczą posągi znanych osobistości Toskanii. W 1971 r w zabudowaniach parteru odkryto pozostałości romańskiego kościoła San Pietro Scherraggio, w którym zachowały się freski Andrea del Castagno.
W 1993 r samochód-pułapka eksplodował przy ulicy Via dei Georgofili, a eksplozja uszkodziła część pałacu, jednocześnie zabijając 5 osób. Najpoważniejszych zniszczeń doznał Pokój Niobe, jedynie częściowo udało się go odrestaurować, ponieważ freski zostały nieodwracanie uszkodzone. Sprawców eksplozji nie udało się wykryć, jednak podejrzewano o nią mafię.
Wśród zbiorów Galerii Uffizi przeważają obrazy szkół włoskich oraz flamandzkich. W salach eksponowane są dzieła malarzy takich jak:
- Cimabue, Giotto, Duccio – trzy ołtarze Ukoronowanie Marii
- Simone Martini – Zwiastowanie
- Piero della Francesca – Portret Księcia Frederica da Montefeltro i Portret Battisty Sforzy (1472-1476)
- Lorenzo Monaco – Pokłon Trzech Króli, Ukoronowanie NMP i Narodzenie
- Fra Filippo Lippi – Madonna z Dzieciątkiem i dwoma aniołami
- Sandro Botticelli – Madonna, Narodziny Wenus (1481-1482), Wiosna (Primavera), Pokłon Trzech Króli
- Leonardo da Vinci Zwiastowanie, Chrzest, szkic Pokłon Trzech Króli (na obrazach tych są duże fragmenty namalowane ręką Leonardo, ale nie ma obrazu, którego byłby jedynym twórcą)
- Michał Anioł – Święta Rodzina
- Rafael – Cudowna Madonna ze szczygłem, Papież Leon X z kardynałami Giulliem de’Medici i Luigim de’Rossi
- Lucas Cranach – Adam (1528)
- Hugo van der Goes – Tryptyk Portinarich (1473-1475), Pokłon Trzech Króli (1476-1476)
- Albrecht Dürer – Pokłon Trzech Króli, Portret ojca
- Giovanni Bellini – Święta Alegoria
- Tycjan – Flora (ok. 1515), Rycerz maltański, Wenus z Urbino (1538), Portret papieża Pawła III z nepotami (1546)
- Rubens – Portret Izabelli Brandt
- Parmigianino – Madonna z długą szyją (1534-1540)
- Antoon van Dyck
- Rembrandt
- Caravaggio – Bachus (ok 1595) Meduza (1597).
Leave a Reply