Pałac Pittich, wł Palazzo Pitti jest to renesansowy pałac znajdujący się we Florencji. Pałac ten jest położony na południowym brzegu rzeki Arno, niedaleko od Ponte Vecchio.

Budowę pałacu rozpoczął w 1458 roku florencki bankier Luca Pitti, z tego właśnie to czasu pochodzi zasadnicza część dzisiejszej budowli. Nie ma pewności kto zaprojektował budynek, ale zgodnie z XVI-wiecznym przekazem Giorgio Vasariego miał nim być Filippo Brunelleschi. Jednak informacja ta wzbudza kontrowersje – budowę rozpoczęto bowiem dopiero 12 lat po śmierci Brunelleschiego, co więcej kierownikiem budowy miał być według tego samego przekazu Luca Fancelli, wówczas jeszcze dziecko. Część badaczy, opierając się w swoich ekspertyzach na cechach stylistycznych budynku, uważa Pałac raczej za dzieło Leona Battisty Albertiego.

Budowę pałacu przerwano w 1472 roku, po śmierci jego właściciela, po czym do 1550 budynek stał nieukończony, aż kupili go florenccy Medyceusze na oficjalną rezydencję panujących w Wielkim Księstwie Toskanii i przebudowali.

Obecnie Palazzo Pitti stanowi największy kompleks muzealny we Florencji, składający się z:

  • Galleria Palatina (m.in. dzieła malarskie Rafaela i Tycjana)
  • Galleria d’Arte Moderna (Galeria Sztuki Współczesnej)
  • Museo degli Argenti (Muzeum Wyrobów Srebrnych)
  • Galleria del Costume (Galeria Kostiumów)