Katedra w Cremonie (wł: Cattedrale di Santa Maria Assunta) jest to kościół rzymskokatolicki w Cremonie (Lombardia, Włochy) poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, przy placu Piazza del Comune, nieopodal Urzędu Miasta. Świątynia jest siedzibą diecezji Cremona, przynależy do niej baptysterium i wieża Torrazzo.

Główna fasada katedry, wespół z baptysterium, uważana jest za jeden z najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w Europie. W centralnej części fasady katedry znajduje się portyk z narteksem, do którego w 1491 została dodana renesansowa loggia. Nad portykiem umieszczone jest duże okno rozetowe. Dzwonnica Torrazzo ma 112,27 m wysokości, co czyni ją trzecią najwyższą ceglaną dzwonnicą na świecie (pierwsze miejsce zajmuje wieża Kościoła św Marcina w Landshut, drugie Kościół Najświętszej Marii Panny w Brugii). Wieża Torrazzo jest najstarszą na świecie budowlą ceglaną powyżej 100 m wysokości. Na wysokości czwartego piętra Torrazzo znajduje się natomiast największy na świecie zegar astronomiczny.

Wnętrze zdobią liczne dzieła sztuki, a wśród nich malowidła Giovanniego Antonio Amadeo, Benedetto Briosco, Boccaccio Boccaccino, Giovanniego Francesco Bembo, Altobello Melone, Girolamo Romaniego, Il Pordenone, Bernardino Gattiego, Bernardino Campiego oraz Luigiego Miradori.