Castello Sforzesco jest to Zamek Sforzów, czyli ceglany zamek w centrum Mediolanu, zbudowany w połowie XV wieku, na planie kwadratu z dziedzińcem w środku, otoczony murem z blankami i narożnymi basztami, który posiada suchą fosę.

Zamek mieści się w centrum Mediolanu, na północny zachód od Piazza il Duomo. Wieża bramna od strony południowo-wschodniej, najwyższa w całym złożeniu położona jest od strony via Dante, prowadzącej do zamku od strony placu katedralnego, Piazza il Duomo. Na przedpolu bramy, na jej osi wyłania się współczesna fontanna. Oś głównego najazdu jest podkreślona przez szeroką Largo Cairoli aż do pobliskiego Piazza Cairoli i dalej przez via Dante.

Dookoła zamku przedpole zostało zachowane do bulwaru, otaczającego Zamek od strony południowo-zachodniej aż do wschodniej. Z tyłu od strony północno-zachodniej na osi założenia, na zapleczu zamku, mieści się Park Sempione (Parco Sempione), którego główną przestrzeń podkreśla osiowo zlokalizowany, nieregularny zbiornik wodny, a także łuk triumfalny z początków XIX wieku. W dalszej perspektywie widoczny jest bulwar Sempione, który podkreśla główną oś założenia.

Muzea Castello Sforzesco:

  • Musei di Castello Sforzesco: Museo d`Arte Antica – Muzeum Sztuki Antycznej
  • Musei di Castello Sforzesco: Pinakoteka Castello Sforzesco – Galeria ObrazówMieści m.in kolekcję średniowiecznej, renesansowej i barokowej sztuki włoskiej, francuskiej i holenderskiej. Do najcenniejszych eksponatów w muzeum należy Pietà Rondanini – ostatnie, nieukończone dzieło Michała Anioła.
  • Musei di Castello Sforzesco: Museo delle Arte Decorative – Muzeum Sztuki Użytkowej
  • Musei di Castello Sforzesco: Museo delgi Strumenti Musicali – Muzeum Instrumentów Muzycznych
  • Musei di Castello Sforzesco: Museo Egizio – Muzeum Egipskie
  • Musei di Castello Sforzesco: Museo della Preistoria e Protostoria – Muzeum Prehistoryczne